top of page

הסבר כללי על חיסונים

Baby-vaccination.jpg

נזקי חיסונים - כללי: נושא החיסונים והצורך להיזהר בעת מתן החיסונים, שנוי מאוד במחלוקת. מצד אחד טוען הממסד הרפואי שהחיסונים מאוד נחוצים וכמעט נטולי תופעות לוואי או נזק ממשי. לעומתם יש רבים הטוענים כי החיסונים מכילים חומרים בעלי פוטנציאל לנזק רב ויש צורך להיזהר מאוד ולקבוע מדדים ברורים את מי ומתי לחסן. דר' חיים רוזנטל מורי ורבי עוסק בנושא החיסונים כ – 22 שנה. הוא ראה וטיפל בעצמו במאות ואלפי תינוקות וילדים, של מיטב הבנתו ואבחנתו נפגעו כתוצאה ממתן חיסון. מגוון הנזקים רחב והוא תלוי בעיקר בנטייה המולדת לפתח מחלה דווקא במערכת מסוימת או איבר מסוים. לעיתים יפגעו דווקא איבר או מערכת הנמצאים במצב מוחלש בעת מתן החיסון ללא כל קשר לנטייה המולדת. כדוגמא איננו ממליצים לחסן במהלך השנה הראשונה. הסיבה העיקרית הינה, שבמהלך השנה הראשונה יש אפשרות לפגיעה קשה יותר מהחיסון, במערכות העצבים, המוח והחיסון שעדיין לא בשלות. כמו כן אצל תינוקות רבים קשה למצוא תקופה מתאימה לחסן באופן "בטוח". קשה למצוא פרק זמן ארוך מספיק ללא מצב "סטרס", כדוגמא הפסקת הנקה, יציאה מהבית למטפלת או משפחתון. חיסון בתקופה מאוזנת ונטולת משברים ולחץ, הנה תנאי חשוב למניעת נזקים. כמו כן, אנחנו משתמשים לעיתים בחיסונים הומאופתים למניעת "מחלות רלוונטיות". המסקנה הנחרצת שלי לאחר שנים רבות של לימוד הנושא וטיפול בתינוקות וילדים שנפגעו כתוצאה ממתן חיסון, הנה שיש חובה להיזהר מאוד בכל הקשור למתן חיסונים בילדים אבל גם במבוגרים. הזהירות צריכה להתבטא בקביעת קריטריונים מחמירים, אלו חיסונים לתת, מתי ולמי. לצערי הממסד הרפואי מתעלם מהצורך בנקיטת זהירות מחיסונים. הוא טוען שאין שום הוכחה ממשית שהחיסונים מזיקים באופן משמעותי. הוא דווקא מעודד לחסן כמה שיותר, גם במקרים שאין בהם צורך ברור לחסן, תוך כדי הדגשה שתופעות הלוואי מועטות ביותר. הממסד מנצל את העובדה שיש אכן קושי להוכיח חד משמעית נזקים לחיסונים. כדוגמא - ילד בריא שקיבל חיסון ופתח מחלה (אסטמה פרכוס ...) לאחר שלשה ימים. ברוב המקרים הדבר קשור לדעתי בברור לחיסון. הממסד יכחיש ברוב המקרים כל קשר לחיסון. באופן כזה יכול הממסד לטעון שלחיסונים אין תופעות לוואי והנזקים הנם מועטים ולא משמעותיים. אני מקווה שלאחר לימוד הנושא בעזרת החומר שקיים באתר הזה ובכלל באינטרנט, תוכלו לגבש גישה נכונה ובטוחה יותר בכל מה שקשור למתן חיסונים.

הדרכים לצמצם את ההשפעות המזיקות של החיסונים מאת: הפורום האירופאי לנקיטת זהירות במתן חיסונים. המלצותינו הכלליות בנוגע לחיסוני ילדים:

יש להימנע ממתן החיסונים בצורה גורפת. נחיצותו של כל חיסון וחיסון חייבת להישקל בכל מקרה. יש לקחת בחשבון את הנזק האפשרי אותו עלול לגרום מתן החיסון אל מול התועלת האפשרית ממנו.

על כל מקרה להישקל באופן אינדיבידואלי.

על ההורים לעקוב אחר התינוק תקופה סבירה (יותר ממספר חודשים) כדי ללמוד ולהעריך את מצב בריאותו הטבעי.

עבור מרבית הילדים אנו ממליצים להימנע ממתן חיסונים בשנה הראשונה לחיים. אנו ממליצים לבדוק שוב את הילד בגיל שנה, ועל סמך בדיקה זו להחליט אילו חיסונים יש לתת לו ובאיזה עיתוי. החלטה זו תלויה במצב בריאותו הכללי של הילד, גורמים תורשתיים , משפחתיים, תנאי הסביבה וכו'…

לדעתנו יש לדחות חיסונים מסוימים לגיל מאוחר יותר, ויתכן כי יהיה צורך לוותר עליהם בכלל. בכל מקרה ההחלטה תישקל באופן אינדיבידואלי.

על מתן החיסונים להתבצע רק כאשר הילד נמצא במצב בריאות תקינה ויציבה.

רצוי כי הילד יהיה במצב בריאותי תקין, לפחות שלושה חודשים קודם למתן החיסון.

יש להמנע ממתן חיסונים סמוך לאירועים בעלי פוטנציאל טראומטי (משברי), כגון בתקופת הגמילה מהנקה, או סמוך לעזיבת הבית בפעם הראשונה (מטפלת או גנון), בקיעת שיניים וכו'.

אנו ממליצים על הנקה כאמצעי חשוב, אשר מגן על בריאותו של הילד, הן מהבחינה הגופנית והן מהבחינה הרגשית. בנוסף ליתרונותיה הרבים של ההנקה, היא מעניקה לילד הגנה טובה יותר ממחלות, בכך שהילד מקבל את נוגדני אמו.

מאוד לא מומלץ לקבל מספר חיסונים בעת ובעונה אחת.

רצוי לתתם בנפרד, במידה והדבר אפשרי.

יש להימנע ממתן גורף של זריקות דחף של חיסונים. יש לשקול את מספר זריקות הדחף להן הילד זקוק. בכל מקרה יש לשקול באופן אינדיבידואלי מתן דחף.

יש להמתין לפחות מספר חודשים בין מתן חיסון אחד למשנהו.

אם נצפתה תגובה חזקה לחיסון, יש להזהר מלחסן שוב. יש להימנע מלחזור על מתן החיסון בזמן שנקבע, ולדחות את מתן החיסון לגיל מאוחר יותר.

במקרה של פגיעה נוירולוגית, (היפוטוניה, היפרטוניה, התפתחות איטית, סיבוכים כתוצאה מהלידה וכו'..), חשוב מאוד לדחות את החיסון לגיל מאוחר. יש לשקול לוותר עליהם לחלוטין. גם במקרה של חשד לפגיעה נוירולוגית מומלץ לדחות את החיסון.

כאשר ידוע כי ילד אחד במשפחה כבר ניזוק ממתן חיסונים, יש להיזהר עוד יותר לגבי מתן חיסון לילדים האחרים במשפחה. יש לשקול בכובד ראש את הנושא עם המטפל , תוך הבנה שהסיכון לנזק מהחיסון גדול יותר.

במקרה של התפתחות מחלה או נזק מחיסון, יש לפנות מיידית לטיפול בהומאופתיה!

בכל מקרה של התפתחות מחלה במהלך השנה הראשונה לחיים, יש לשקול בזהירות את האפשרות שמתן החיסונים הנו הגורם לכך, או תרם להתפתחות המחלה.

במקרה והילד חולה במחלה שבדרך כלל מחסנים כנגדה, יש לפנות מיידית לקבלת עזרה רפואית מקצועית (כגון: הומאופתיה, נטורופתיה או כל טיפול אחר).

יש להימנע משימוש מופרז בתרופות להורדת חום, באנטיביוטיקה ובתרופות מדכאות אחרות, על מנת שלא לדכא את המערכת החיסונית. עליית חום הגוף הנה תגובת הגנה טבעית של הגוף.

בעת עליית חום הגוף או בעיות בריאות אחרות, יש לפנות למטפל הוליסטי כהומאופת, נטורופת וכו'.

Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
No tags yet.
Follow Me
  • Facebook Basic
  • Twitter Basic
  • Google Basic
bottom of page